Megmenekülhetnek a kísérleti nyulak
2005.06.25. 13:49

Az úgynevezett láztesztek során azt ellenőrzik a gyógyszergyártók, hogy a különböző, injekció formájában vagy bőrre kenve adagolható anyagok okozhatnak-e lázat az emberi szervezetben. A gyógyszerek és kozmetikumok ugyanis bizonyos esetekben baktériumokat, vagy ha azokat nem is, a baktériumok által termelt méreganyagokat tartalmazhatnak. Ezek kimutatásához pedig ma még sok esetben nyulakat használnak a gyógyszercégek. A kérdéses anyagot az állatok fülébe fecskendezik, majd megmérik testhőmérsékletüket. Ha nem mutatkozik hőemelkedés, akkor a hatóságok engedélyezik a szóban forgó anyag forgalmazását.
A most kidolgozott új módszer nem állatkísérletekkel, hanem lombikban modellezi a lázat. A testhőmérséklet emelkedését közvetve az immunrendszer által termelt anyagok idézik elő. Ezek mennyisége pedig mérhető, így néhány csepp emberi vér már kielégítő választ ad a kérdésre, van-e baktérium a vizsgált anyagban, vagy nincs.
Az új teszt a becslések szerint évente négyszázezer nyúl életét mentheti meg, ám bevezetése nem csak ezért szükséges. Az állatokon végzett kísérletek ugyanis ma már jóval kevésbé pontosak, mint a legmodernebb, sejttenyészeten alapuló módszerek. A modern tesztek ráadásul olcsóbbak és megbízhatóbbak, így ahol csak lehet, érdemes átállni rájuk. Az állatokon végzett vizsgálatok egy része felett eljárt az idő.
Delta |
|